Budowanie zespołu na odległość

Zarządzanie na odległość (z ang. virtual management)  jest popularne nie tylko w dużych międzynarodowych firmach, które prowadzą swoją działalność na różnych kontynentach. Obecnie system pracy zdalnej jest już standardem dla wielu firm, działających na lokalnych rynkach. Rozwiązanie jest wybierane często, ponieważ praca zdalna między innymi, pozwala firmie znacznie ograniczyć koszty.

W takim systemie jednak nie każda grupa pracowników będzie stanowiła zespół.

O zespole możemy mówić wówczas, gdy menedżer nie steruje “ręcznie” wszystkimi zadaniami, a pracownicy sami komunikują się także między sobą. Dlatego zespół wirtualny można uznać za wyższy stopień rozwoju organizacji, związany z dużą odpowiedzialnością, samodzielnością i wzajemnym zaufaniem.

Częstą trudnością w budowaniu zespołów w zarządzaniu wirtualnym jest identyfikacja pracowników z firmą oraz co za tym idzie duża fluktuacja.

Komunikacja z pracownikami pracującymi zdalnie powinna być przewidywalna oraz treściwa (np. maile powinny być krótkie, konkretne i na temat). Pracownik musi mieć też jasność co do tego, w jaki sposób jego praca będzie rozliczana.

_DSC0405

Trudnością w pracy na odległość jest także motywowanie pracowników. Tutaj poza benefitami finansowymi, warto wziąć pod uwagę również najprostszy, a jednak skuteczny sposób motywowania, jakim jest udzielanie pracownikowi konstruktywnej informacji zwrotnej.

Jest jeszcze inna grupa zadań, czysto techniczna. Zarządzanie wirtualne w dużym stopniu opiera się na prowadzeniu działalności operacyjnej firmy przy wykorzystaniu narzędzi telekomunikacyjnych oraz IT.

Przy pracy zdalnej w szczególności warto uwzględnić różnego rodzaju komunikatory, programy do zarządzania projektami oraz inne, które pomagają porządkować informacje, rozdzielać zadania oraz umożliwiają komunikację.

Zapraszamy na szkolenie, podczas którego poznasz narzędzia, aby maksymalnie ułatwić komunikację w zespole. Poznasz aplikacje społecznościowe, funkcjonujące wyłącznie w ramach jednej firmy, umożliwiające wymianę informacji między pracownikami.

Szczegółowy program szkolenia i więcej informacji – kontakt: info@szkolenia-kreatywne.pl


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s