Podróże, ludzie, język niemiecki i sztuka

Nauczanie i uczenie się języków obcych zobowiązuje do podróżowania po kraju danego języka 🙂 albo przynajmniej bywaniu w danej kulturze, od czasu do czasu. Nie chodzi tu tylko o ćwiczenie swoich kompetencji językowych, czy też o czysto turystyczno-historyczne przesłanki (zobaczone, pokazane światu), lecz o doświadczanie miejsc, w których jest to coś. Tak po prostu, coś mnie zachwyciło, zatrzymało, zastanowiło.

Moje podróżowanie nigdy nie zaczyna się od czytania przewodników. Owszem, czytam lub sprawdzam informacje o danym miejscu, jednak zawsze po jego doświadczeniu.

I wiecie co? Często bywam zaskoczona, że właśnie mam ten opisywany szczegół na zdjęciu, choć może z innego ujęcia. Taki mam sposób na zwiedzanie-doświadczanie.

Wydawać mogłoby się, że post o zwiedzaniu (czytaj: o doświadczaniu) niekoniecznie ma coś wspólnego z team buildingiem i sztuką? A jednak ma. Zapraszam. Będzie o Kolonii, czyli o Köln.

 

Kiedy jesteś w Kolonii, to nogi same niosą cię do Katedry. Nie sposób jej nie zauważyć. Gotycki Kölner Dom to największy i najważniejszy kościół w Kolonii, budowany przez ponad 600 lat. Wystrój wnętrza tworzy cenny zbiór sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej.

kol_25

kol_26

Witraże

Większość okien katedry zdobią zabytkowe witraże. Najstarsze są z XIII wieku. Przedstawiają cykle i epizody Starego i Nowego Testamentu. Ich piękno zachwyca.

kol_3

kol_13

Moją uwagę zwrócił również zgoła odmienny charakter jednego z wielkich okien. Witraż składa się z wielu małych, kolorowych kwadratów. Jest ich tam ponad 11 tysięcy i zostały zestawione na bazie projektu wykonanego za pomocą programu komputerowego, który losowo wybierał kolory. Witraż współczesny, wkomponowany w wiekowe miejsce. Ciekawe połączenie.

kol_7

kol_11

Wieże Katedry

Katedra zwieńczona jest dwiema wieżami. Na jedną z nich można wejść. Wspinaczka wymaga dobrej kondycji. Mam wrażenie, że chodzenie po górach jest mniej wyczerpujące. Część osób kończyła wędrówkę na poziomie przy dzwonach, życząc innym: Viel Spaß!

Wspinaczkę wynagrodził mi nie tylko widok na rozpościerające się miasto nad Renem. Podczas wchodzenia robiłam zdjęcia wieży, będąc w wieży. Ups, nie było to najbezpieczniejsze, jednak podziwiać piękno i detale wieży od środka, sami przyznacie, że to niekonwencjonalne.

kol_17

kol_18

kol_20

kol_21

Tłum i sztuka

Sztuka, zachwyt nad jej historią zawsze towarzyszą tego typu wyprawom. Do tego dochodzi gwar tłumu. Jednak po wyjściu z Katedry doświadczyłam tłumu siedzącego w ciszy na schodach i słuchającego muzyki klasycznej.

Muzyka łagodzi obyczaje. Tak, to był ten przykład. Brawa dla muzyka! Zresztą nie pierwszy to raz, kiedy tłum przystaje, wycisza się, bo muzyka gra.

kol_28

kol_32 (2)

Eistrüffel aus Zitrone und Limoncello

Zamawiając deser, nie wiedziałam, że Funkhaus Cafe Bar Restaurant jest Top 1 na liście „Beste/r/s Eisdielen in Köln”. Podpisuję się pod tym po degustacji Eistrüffel aus Zitrone und Limoncello. Te cytrynowe lody z miętą są super.

Przyciągnął mnie tutaj wystrój retro, z elementami nowoczesnych, ruchomych billboardów, ze zdjęciami z lat 50-tych, nawiązującymi do pracy dziennikarzy.

kol_36

W tej wyprawie są też Bockwürstchen. Jakie są specjalnością tego regionu? Kto wie?

Na dalszą drogę kupuję Bretzel. Chrupiące czekoladowe ciastka w kształcie precli, posypane prażonymi płatkami z migdałów. Lecker! 

I jeszcze garść ciekawostek z cyklu: Grammatik kein Problem! 🙂 w Kolonii

Einen Genitiv gibt es im Kölschen nich. Nominativ und Dativ reichen völig aus. Das Auto des Mannes ist däm Mann sih Auto und der Hund der Frau ist der Frau ihre Hungk. In der 1. und 2. Person ist die Bildung noch einfach: mein Auto mieh Auto, deine Tante ding Tant, in der dritten Person ist jedoch das einfache Fürwort nicht mehr ausreichend und bedarf einer Verstärkung: seine Tante dem sing Tant, ihr Hund der ihre Hungk, ihre Kinder denn ihr Pänz. (Źródło: Langenscheidt Kölsch).

Dziękuję, że wytrwałaś/wytrwałeś do końca tego wpisu.

Pozdrawiam i wyruszam w dalszą drogę. Od września zapraszam na kreatywne szkolenia z językiem niemieckim i oczywiście na team building ze sztuką.

Dorota Marek-Kurpanik

http://www.szkolenia-kreatywne.pl, kontakt: info@szkolenia-kreatywne.pl


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s