Budujemy wieżę

Ćwiczenie team buildingowe z budowaniem wieży, często wzbudza na początku reakcję: I znowu wieża! Na co kreatywność trenerska w modyfikacji tego ćwiczenia, nie zna granic.

Nie wierzę, że zapytacie o co chodzi z tą wieżą 🙂 To tylko tak, dla porządku, opiszę w skrócie najbardziej znaną wersję tego ćwiczenia. Dzielimy uczestników na kilkuosobowe grupy. Każdy zespół otrzymuje materiały (np. papier, taśmy, kolorowe gazety, itp.). Polecenie to zbudowanie wieży najwyższej, najbardziej przestrzennej, a zarazem najbardziej stabilnej. Kryteria mogą być różne. Zespoły planują pracę, deklarują wysokość, jaką zamierzają osiągnąć i budują swoje wieże. Deklaracje przekazują trenerowi na kartce. Realizacja zadania przebiega w określonym czasie, np. 20 minut. Po zakończeniu zadania punktowane są wybrane kryteria i sprawdzane deklaracje oraz dzielenie się odczuciami, jakie towarzyszyły na każdym etapie budowania. Każdy członek grupy ma swój wkład w budowanie. Nie można rozpocząć budowania wieży bez ustaleń całej grupy.

Przechodząc do sedna, gra nawiązuje do faz budowania zespołu, którego celem jest zadanie. Pomaga w zrozumieniu swoich mocnych i słabych stron w pracy zespołowej.

Teraz już wiecie dlaczego, my trenerzy, nie zrezygnujemy z tego ćwiczenia? Bo wiemy, że budowanie wieży to doskonałe doświadczanie faz procesu grupowego w pigułce.

Istnieje kilka modeli opisujących fazy procesu grupowego. Najbardziej rozpowszechniony jest model Tuckmana, w którym wymieniane jest pięć faz:

  • formowanie – zespół przechodzi przez niepewność i czasami chaos

  • burza – jak to podczas burzy bywa grzmi, czyli mamy konflikt, który dla zespołu jest potrzebny do wzajemnego uczenia się, poznawania i wyjścia z tzw. układności

  • normowanie – czyli jesteśmy zespołem, wiemy czego chcemy, współpracujemy

  • wykonanie zadania

  • zawieszenie – grupa przygotowuje się do rozstania bądź staje przed kolejnym zadaniem i posiada wiedzę i umiejętności do realizacji kolejnych zadań. Jeśli grupa została stworzona do wykonania zadania, to w tej fazie odczuwa satysfakcję oraz często niepokój i smutek z rozstania. Należy dodać, że piątą fazę Tuckman dodał do podziału po latach.

Skuteczność przeprowadzenia procesu grupowego wymaga od osoby prowadzącej zespół, wiedzy na temat szans i zagrożeń oraz tego, jak wspierać zespół na każdym z tych etapów. Literaturę i zestawienie tej problematyki postaram się przybliżyć w kolejnym wpisie.

Tymczasem, małe odprężenie. Miłe wspomnienia z podróżowania.

Planując ten post, wiedziałam że ilustracją do niego będzie właśnie wieża i to najwyższa na świecie, przynajmniej na chwile obecną, czyli Dubajski Burj Khalifa. Ta wieża jest  przykładem na to, że dla budowniczych wszystko jest możliwe. Ciekawostka: Burj Khalifa pozwala na dwukrotne oglądanie tego samego zachodu słońca, najpierw u podstawy budynku, a kilka minut później będąc na punkcie widokowym. A po zmroku Burj Khalifa zamienia się w 828 metrowy ekran, wyświetlający iluminacje, które można oglądać siedząc na tarasach licznych restauracji w Dubai Mall. To nic, że wprawdzie już niedługo Burj Khalifa może stracić tytuł najwyższego budynku świata. Taki już jest z tymi wieżami. Budowniczowie szykują kolejny wieżowiec  – Dubaj Creek Tower. Nowy rekordzista ma być o około 100 metrów wyższy od Burj Khalifa. Wyglądem ma przypominać smukły kwiat lilii. Na szczycie budynku będzie taras widokowy, z którego będzie można spoglądać na teren słynącego z flamingów parku narodowego Ras Al Khor …

Wyścig o miano najwyższego budynku świata – wieży trwa, bo wszak to sprawa prestiżu i ambicji … Budowniczowie mają do perfekcji opanowane fazy procesu grupowego w realizacji zadań. Trudno się z tym nie zgodzić.

 

 

dsc_0087512dsc_0364

 

dsc_0351

17

 

23

 

 

dsc_0313

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s